Przewodniki Costa Blanca

Boże Narodzenie na Costa Blanca

Boże Narodzenie, zwane również „Navidad” w Hiszpanii, to jedno z najważniejszych świąt w kraju, obchodzone w tradycyjny i uroczysty sposób. Święto to ma głębokie religijne znaczenie i jest okazją do spotkania się z rodziną i bliskimi.

Oto kilka typowych tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem w Hiszpanii:

  1. Pasterka: W Wigilię Bożego Narodzenia odbywa się pasterka, czyli uroczysta msza święta, która zazwyczaj rozpoczyna się o północy. Ludzie wypatrują przyjścia Jezusa Chrystusa na świat i wspólnie celebrowają tę okazję.
  2. Szopka: Jak wiele innych krajów, Hiszpanie też tworzą tradycyjne szopki, przedstawiające stajenkę w Betlejem z figurkami Dzieciątka Jezus, Maryi, Józefa, Trzech Króli i innych postaci biblijnych.
  3. Bożonarodzeniowe potrawy: W święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii ludzie spożywają specjalne potrawy. Jednym z typowych dań jest „pavo trufado de Navidad”, czyli indyk nadziewany truflami. Inne popularne potrawy to „bacalao” (suszone dorsze) oraz „turrón” (rodzaj nugatu) i inne słodycze.
  4. Bożonarodzeniowa loteria: W Hiszpanii jest popularna tradycja „El Gordo” (tłusty), czyli specjalna loteria Bożonarodzeniowa, która ma bardzo wysoką pulę nagród. Losowanie to odbywa się 22 grudnia i jest wydarzeniem ogromnie wyczekiwanym przez mieszkańców kraju.
  5. Święto Trzech Króli: W Hiszpanii równie ważne, jak Wigilia i Boże Narodzenie, jest święto Trzech Króli, czyli „Día de Reyes”, obchodzone 6 stycznia. W tym dniu dzieci otrzymują prezenty, podobnie jak Dzieciątko Jezus w tradycji biblijnej.
  6. Dekoracje: Hiszpanie dekorują swoje domy, place i ulice na Boże Narodzenie. Wiele miast i wiosek ma przepiękne iluminacje i dekoracje, co dodaje świątecznego nastroju.

Warto zaznaczyć, że Hiszpania ma różne regiony, a w niektórych z nich mogą występować różnice w tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Ogólnie jednak, Boże Narodzenie w Hiszpanii jest okazją do wspólnego świętowania, skupienia się na rodzinie i refleksji nad znaczeniem tego ważnego święta religijnego.