Jak spędzać czas w Castellammare del Golfo? Najlepsze atrakcje w okolicy!

Wielu naszych gości uważa, że Castellammare del Golfo to jedno z najpiękniejszych miejsc na całej wyspie. Przyznamy nieskromnie, że zgadzamy się z tym stwierdzeniem w 100%! Ciche, urocze miasteczko, piękne widoki, przystępne ceny, brak tłumów i idealna baza wypadowa do podróży po północno-zachodniej Sycylii. Jeśli szukacie więc możliwości odpoczynku od zgiełku i zależy Wam na miejscu, w którym żyje się powoli, celebruje posiłki i cieszy każdą chwilą, to Castellammare del Golfo z pewnością Wam się spodoba. 

Jak najlepiej spędzać czas w Castellammare del Golfo?

Spacery z nutą historii

Castellammare del Golfo w starożytności było portem. Kolejno Arabowie zbudowali tu twierdzę, która w późniejszym okresie została rozwiniętą przez Normanów. Następnie do miasta przybyli Hiszpanie – wznieśli swoje kościoły, domy, kamienice. Dlatego, jak zresztą w całym regionie, każda z tych kultur odcisnęła w Castellammare del Golfo swoje piętno. A w związku z tym, że miasteczko zachowało swój historyczny charakter, architektura jest tu naprawdę wyjątkowa i można w nim poczuć prawdziwy klimat Sycylii. „Zbłądzenie” w wąskich, brukowanych uliczkach, pośród ciasno ustawionych kamienic i kościołów będzie jednym z najlepszych sposobów na poznanie miasta.  

Przepiękne widoki

Jeśli wybieracie się na urlop w Castellammare del Golfo z pewnością przeglądaliście już sporo zdjęć z regionu. Wszystko wyglądało cudownie, prawda? Zapewniamy jednak, że to, co prezentują internetowe pocztówki nie może równać się z widokami, które zastaniecie na miejscu. Góry, morze, miasteczko położone na licznych wzniesieniach i klifach – przeurocze to zbyt mało powiedziane. 

Polecamy Wam wybrać się także na liczne punkty widokowe położone w całej okolicy, m.in. Belvedere Castellammare del Golfo czy Punta Petrolo.

Zamek, port, targ rybny

Jedną z najlepszych przyjemności podczas pobytu w Castellammare del Golfo jest poranny spacer na targ rybny w miejscowym porcie. Kupicie tam najlepsze, świeże ryby i owoce morza. Te same, które wieczorem zjecie na kolację w każdej lokalnej restauracji. 

Po gwarnej wizycie na targu, polecamy przejść do portu, w którym z kolei przywita Was błoga cisza. Widok, delikatnie kołyszących się na turkusowej tafli łódek i przyglądanie się rybakom, który bez zbędnego pośpiechu kończą poranne połowy, pozwala się zrelaksować w 100%. Do portu polecamy się wybrać również wieczorem – port i oświetlone miasteczko robią ogromne wrażenie. 

Nie zapominajcie także o głównym zabytku Castellammare del Golfo, czyli stojącym w pobliskim sąsiedztwie portu, zamku. Budowla została wzniesiona przez Arabów, a w późniejszym okresie rozbudowana przez Normanów. Dziś możecie nie tylko podziwiać tę piękną architekturę z zewnątrz – w środku mieści się regionalne muzeum etnograficzne i archeologiczne.

Winnice, cukiernie, bary, restauracje

Kolejnym wspaniałym sposobem na poznanie kultury danego regionu jest celebracja chwili i… degustacja! Już nie raz i nie dwa wspominaliśmy, że odwiedzenie Sycylii i niespróbowanie lokalnego wina to coś pomiędzy grzechem, a nietaktem 😉 W okolicy znajdziecie wiele, wspaniałych winnic, w których możecie nie tylko kupić najlepsze etykiety w dobrych cenach, ale także przeżyć niesamowitą, kulinarną przygodę. Szczególnie polecamy Wam naszą zaprzyjaźnioną winnicę Quattrocieli, w której znajdziecie wszystko, o czym marzymy będąc na Sycylii.

Oczywiście kulinarnych podbojów nie kończcie na winnicach! Próbowanie lokalnej kuchni pozwoli Wam odkryć prawdziwą Sycylię. Przespacerujcie się na niewielkie place, na których restauracje i kawiarniane rozstawiają swoje stoliki. Zjedzcie śniadanie w kafeterii, wypijcie kawę w barze, wpadnijcie na kolację do osterii przy zachodzie słońca – cieszcie się każdą chwilą i smakujcie włoskie życie.

Trekking, nurkowanie, żeglowanie

Okolica Castellammare del Golfo zachwyca także wszystkich miłośników przeróżnych sportów. Cały region obfituje w malownicze trasy piesze i trekkingowe. W górach Monte Inici znajdziecie bardzo ciekawe groty i jaskinie, do których organizowane są wycieczki pod opieką doświadczonych speleologów.

Tutejsze plaże z kolei słyną z idealnych warunków do nurkowania czy windsurfingu. W sezonie przy plażach oferowane są także rejsy katamaranami, spływy kajakowe i wiele innych, wodnych atrakcji.

Zwiedzanie regionu

Castellammare del Golfo to idealna baza wypadowa! Stąd macie tylko kilkadziesiąt kilometrów do Palermo, Trapani i Ercie, Marsali, Mazary del Vallo, Segesty, Rezerwatu Zingaro, San Vito lo Capo, Scopello czy Wysp Egadi.

Dodatkowo, lokalne biura turystyczne oferują wycieczki quadami do Segesty czy rejsy wzdłuż wybrzeża Rezerwatu Zingaro. W sezonie można także wypożyczyć rowery lub skutery wodne i samemu ruszyć w podróż w nieznane!