TOP 5 atrakcji na Sycylii – wypożycz samochód i w drogę!

Sycylia to największa z wysp Morza Śródziemnego. Oferuje cały przekrój przeróżnych atrakcji i miejsc, których próżno szukać gdzie indziej – nic więc w tym dziwnego, że przyciąga turystów z całego świata. Cała wyspa zachwyca architekturą, roślinnością i zabytkami, dlatego wskazanie wyłącznie 5 miejsc, które warto tu zobaczyć było niemałym wyzwaniem. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy!

Etna

Przesadnym chyba nie będzie stwierdzenie, że najsłynniejszy wulkan Europy przyciąga na wyspę najwięcej turystów. I trudno się temu dziwić – majestatyczna „góra” zarówno zachwyca, jak i przeraża. Na Etnę można dostać się kolejką linową na wysokość aż 2500 m.n.p.m. Kolejną część trasy można pokonać pieszo (najlepiej z przewodnikiem!) bądź wynajętym autem terenowym. Oczywiście zwiedzanie najwyższych partii wulkanu jest możliwe tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki pogodowe. Zapewniamy, że krater Nocca Centrale, Bocca Nuova, Bocca Subterinale, liczne jaskinie i zastygłe rzeki lawy zrobią na Was pioronujące wrażenie. 

Wulkan Etna położony jest nieopodal Katanii i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z Castellammare del Golfo podróż do podnóży Etny samochodem zajmie Wam ok. 4,5 godziny.

Noto

Urokliwie, barokowe miasteczko Noto zachwyca turystów za dnia i o zmierzchu – jest bowiem przepięknie oświetlone. Już sam spacer bocznymi uliczkami miasta przyprawia o zachwyt, a zwiedzanie tutejszych pereł architektury, pałaców i kościołów to niesamowite przeżycie. Palazzo Nicolaci Villadorata, Palazzo Sant’Alfano (Centro Storico), Palazzo Castelluccio Via Cavour, kościół San Francesco, kościół San Carlo Borromeo, kościoł San Domenico – zapewniamy, że nie będziecie się nudzić.

Ciekawostką jest fakt, że w 1693 roku Noto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Zniszczenia były tak duże, że władze postanowiły zbudować miasteczko od nowa! W przeciągu zaledwie kilkudziesięciu lat powstało więc nowe „miasto idealne” zbudowane z dbałością o najmniejsze detale i w zgodzie z ówczesnymi trendami – dlatego Noto jest prawdziwą perłą i najdoskonalszym przykładem sycylijskiego baroku. 

Najlepszym terminem, w którym polecamy odwiedzić Noto jest Maj, a konkretniej trzecia niedziela maja. Wtedy w miasteczku odbywa się Primavera Barocca, czyli święto kwiatów. W tym czasie będziecie mogli podziwiać barwny, kwiatowy dywan, który rozciąga się od Via Corrado Nicolaci do kościoła Montevergini.

Z Castellammare del Golfo podróż do Noto samochodem zajmie Wam ok. 4 godziny.

Syrakuzy

Miasto Archimedesa, w którym często przebywał Platon i Ajschylos – Syrakuzy, czyli najbardziej greckie z włoskich miast. Przyjeżdżają tu tysiące turystów, przede wszystkim miłośnicy greckiej filozofii i starożytnych zabytków. Zapewniamy jednak, że architektura i widoki zrobią ogromne wrażenie na wszystkich.

Punktem obowiązkowym na mapie Syrakuz są m.in. Parco Archeologico della Neapolis (z greckim teatrem z V w.p.n.e. i amfiteatrem rzymskim), Ołtarz Hierona II, grota skalna Ucho Dionizosa, a także Ortigia – historyczne centrum Syrakuz określane mianem Starego Miasta, gdzie wszystkich antycznych i sakralnych zabytków chyba nie bylibyśmy w stanie wymienić w tym krótkim wpisie. W każdym razie wniosek jest jeden – musicie zobaczyć Syrakuzy na własne oczy! 

Dodamy jeszcze, że Syrakuzy zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

Z Castellammare del Golfo podróż do Syrakuz samochodem zajmie Wam ok. 3,5 godziny.

Cefalù

Położone na północnym wybrzeżu Sycylii, u stóp skały La Rocca górującej nad Morzem Tyrreńskim, zabytkowe miasteczko Cefalù zyskało miano bajecznego. Jak zapewne się domyślacie i my przychylamy się do tej opinii. Urok miasta przyciąga turystów z całego świata, urlop spędzają tu nawet Sycylijczycy.

W Cefalù znajdziecie bowiem wszystko, czego potrzebujecie podczas wakacyjnego odpoczynku:

  • piaszczystą plażę w centrum miasta, 
  • malowniczą starówkę otoczoną wodą, 
  • wiele znakomitych restauracji serwujących przepyszne, lokalne potrawy,
  • góry Midonie z jednym z najwyższych szczytów Sycylii Pizzo Carbonara (1979 m n.p.m.),
  • wiele ciekawych zabytków, jak ruiny greckiej świątyni Diany, ruiny normańskiej twierdzy, wzniesioną przy Piazza del Duomo Katedrę, pałac Osterio Magno czy kościół San Giorgio z XII wieku.

Cefalù ma także wiele punktów widokowych, z których rozpościera się widok na całe, niesamowite miasto. A już sam niespieszny spacer uliczkami urokliwego miasteczka wprawi Was w iście wakacyjny nastrój. 

Z Castellammare del Golfo podróż do Cefalù samochodem zajmie Wam ok. 1,5 godziny.

Marsala

To urocze miasteczko słynie przede wszystkim z dobrego wina o tej samej nazwie, gwarantujemy jednak, że ma o wiele więcej do zaoferowania. Wielu z Was zapewne słyszało także o kolejnym skarbie regionu – białe złoto Marsali, czyli sól morska. Turyści chętnie szukają tu Salin, czyli bagien z solą morską, które wyglądają naprawdę imponująco.

Kolejnym malowniczym punktem na mapie miasteczka jest stare miasto. Choć niewielkie, to naprawdę wyjątkowe. Znajdziecie tu oryginalne fragmenty murów miejskich, piękne katedry, kościoły i urokliwe place. W Marsali warto zobaczyć także muzeum archeologiczne (ze słynnym statkiem kartagińskim), dawne kino, w którym znajduje się współczesny teatr Cine Impero czy park Giardino Cavallotti, nazywany zielonymi płucami Marsali.

Dodamy jeszcze, że marsylska laguna to raj dla miłośników sportów wodnych. Znajdziesz tu idealne warunki do pływania z deską czy do windsurfingu. 

Z Castellammare del Golfo podróż do Marsali samochodem zajmie Wam niespełna godzinę.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o innych, obowiązkowych miejscach na Sycylii – w naszym przewodniku znajdziesz też osobne wpisy o Palermo czy Trapani i Erice. Miłego zwiedzania!