Przewodniki Costa Blanca

Día de los Reyes Magos: Święto Trzech Króli w Hiszpanii

Gdy w Polsce świąteczne dekoracje powoli znikają ze sceny, a echa Sylwestra milkną, w Hiszpanii rozpoczyna się wyjątkowe święto! To Día de los Reyes Magos – Święto Trzech Króli – dzień, który dla hiszpańskich dzieci jest niczym drugie Boże Narodzenie.

Cabalgata de Reyes: Uliczny orszak

Świętowanie Día de los Reyes Magos rozpoczyna się wieczorem 5 stycznia, kiedy to w hiszpańskich miastach i miasteczkach odbywa się niezwykłe wydarzenie – Cabalgata de los Reyes Magos.

Orszak Trzech Króli to prawdziwa uliczna gala, w której prym wiodą Kacper, Melchior i Baltazar. Na wielbłądach lub przystrojonych wozach, w towarzystwie barwnych postaci – tancerzy, muzyków, lalkarzy – Królowie wjeżdżają do miast w wielkim stylu. Uliczne sceny, które muszą być przestronne i bogato udekorowane, stanowią centrum tego widowiska. To właśnie z nich Reyes Magos rzucają słodycze do rozentuzjazmowanych dzieci – sprawiając tym gestem wiele radości!

Reyes Magos: Gwiazdy hiszpańskich prezentów

Tradycje obdarowywania prezentami w Hiszpanii różni się od tej, do której przyzwyczajeni są Polacy. Choć podczas Bożego Narodzenia wymienia się symboliczne upominki, to prawdziwa „uczta” prezentowa ma miejsce podczas Święta Trzech Króli.

Piątego stycznia wieczorem, w oczekiwaniu na przybycie Króli, hiszpańskie dzieci przygotowują buty, do których Reyes Magos mogą wkładać prezenty. W zamian za upominki, dla zmęczonych podróżą wędrowców oraz ich wielbłądów, dzieci często zostawiają coś do jedzenia. Istotnym elementem tej tradycji jest przekonanie, że tylko dzieci, które były grzeczne przez cały rok, mogą liczyć na drobiazgi. Z kolei dla tych, które powinny zmienić swoje zachowanie, Reyes Magos mogą pozostawić symboliczny węgiel – tzw. carbón de Reyes, który swoim wyglądem przypomina prawdziwe bryłki.

Roscón de Reyes: Ciasto pełne tajemnic

Roscón de Reyes, zwane również ciastem Trzech Króli, to tradycyjny element hiszpańskich obchodów Día de los Reyes Magos. Jest to okrągłe, drożdżowe ciasto, którego powierzchnię zdobią kandyzowane owoce. Te barwne dodatki symbolizują drogocenne klejnoty, jakie zdobiły niegdyś stroje Trzech Króli. Różnorodność wariantów Roscón de Reyes jest bogata, a niektóre z nich są charakterystyczne wyłącznie dla określonych regionów Hiszpanii. Można spotkać wersje tradycyjne, jak również te wypełnione bitą śmietaną, kremem truflowym czy 'włosami anioła’.

Wewnątrz ciasta ukryte są małe niespodzianki: figurka króla oraz ziarno bobu. Zgodnie z tradycją, ten kto odnajdzie w swoim kawałku figurkę, może liczyć na szczęście w nadchodzącym roku. Natomiast osoba, która trafi na ziarno bobu, według zwyczaju, powinna opłacić koszt Roscón de Reyes.

Podsumowanie

Día de los Reyes Magos to święto, które łączy pokolenia, stanowiąc okazję do przekazywania tradycji, wspólnego śmiechu i opowieści. To dzień, gdy Hiszpanie celebrują głębokie korzenie swojej kultury w niezmienny od lat i wyjątkowy sposób.